Wrażliwe zęby — jak sobie pomóc?
Nadwrażliwość zębów to przypadłość, z którą na co dzień boryka się wiele osób. Bolesne reakcje na ciepłe, lub zimne napoje, czy przekąski bywają bardzo uciążliwe. Wrażliwe zęby to jednak problem, z którym stosunkowo łatwo można sobie poradzić. W tym artykule dowiecie się co robić i czego nie robić w trosce o swoje zęby.
Objawy nadwrażliwości zębów
Jeśli zęby są wrażliwe, prawdopodobnie występują takie objawy jak:
- ból podczas przebywania długi czas na zimnym powietrzu od jego wdychania,
- ból podczas spożywania zimnych lub gorących potraw lub napojów,
- ból podczas spożywania kwaśnych potraw lub napojów,
- ból podczas gwałtownego wciągania powietrza przez jamę ustną,
- ból podczas codziennej higieny jamy ustnej np. mycia zębów.
Przyczyny nadwrażliwości zębów
Uciążliwy, powracający ból zębów nie zawsze jest skutkiem choroby lub poważniejszego problemu zdrowotnego. Ból spowodowany jest odsłonięciem zębiny, która ochrania szkliwo. Szkliwo jest jednak podatne na erozję (wywoływaną kwasami zawartymi np. w kwaśnych sokach), ścieranie (poprzez stosowanie niewłaściwych past lub złą technikę szczotkowania). Osłabiona warstwa szkliwa sprawia, że wrażliwa szyjka zębowa zostaje odsłonięta.
Najczęściej nadwrażliwość wywołują czynności powtarzane codziennie.
- jedzenie zimnych potraw lub picie zimnych napojów,
- jedzenie gorących potraw lub picie gorących napojów,
- jedzenie słodkich lub kwaśnych potraw,
- oddychanie zimnym powietrzem,
- niepoprawne szczotkowanie zębów.
Jak złagodzić nadwrażliwość zębów?
Warto zacząć od używania specjalnych past przeznaczonych do szczotkowania zębów wrażliwych (w dalszej części artykułu przedstawimy wam kilka propozycji). Takie pasty zawierają w sobie substancje takie jak azotan potasu, fluorek cyny czy aminofluorek.
- Azotan potasu to substancja, która poprzez blokowanie połączeń między komórkami nerwowymi, zmniejsza odczuwanie bólu. Jest całkowicie bezpieczna.
- Fluorek cyny działa podobnie jak azotan potasu, dodatkowo zwężając wejście do otwartych kanalików zębowych, dzięki czemu nie dostają się do nich czynniki z zewnątrz.
- Aminofluorek wytwarza na zębach dodatkową powierzchnię fluorku wapnia, który zamyka wejścia do kanalików zębowych, tym samym zmniejszając ich wrażliwość.
Warto też zwrócić uwagę na sposób szczotkowania zębów. Należy je myć delikatnie, ruchem wymiatającym od dziąseł po koronę i używać tylko szczoteczek o miękkim włosiu.
Nie należy myć zębów od razu po spożyciu kwaśnych napojów czy pokarmów, takich jak cytrusy, soki, czy napoje gazowane. Takie produkty osłabiają warstwę ochronną zębów. Gorące i zimne napoje najlepiej pić przez słomkę, aby zminimalizować kontakt z zębami.
Jeśli domowe, podstawowe sposoby zawodzą, niezwłocznie udaj się do stomatologa.
W przypadku zdiagnozowania nadwrażliwości zębów najczęściej wykonuje się zabieg lakierowania z wykorzystaniem specjalnego preparatu, który tworzy warstwę ochronną na zębach. Równie popularnym sposobem jest zastosowanie tzw. płynnego szkliwa, które redukuje działanie szkodliwych kwasów i odbudowuje szkliwo.
Pasty na wrażliwe zęby
Pasta wzmacniająca Biomed Calcimax to pasta do zębów z naturalnym ekstraktem z liści babki zwyczajnej i liści brzozy do delikatnego oczyszczenia i jednocześnie wzmocnienia wrażliwej emalii zębów. Regularnie stosuj tę pastę, wrażliwe zęby już nie będa dla Ciebie problemem.
Pasta do zębów Kin B5 z cynkiem i fluorem to profesjonalny produkt odbudowujący szkliwo z dodatkiem prowitamin B5 , B3 i cynku. SensiKin pielęgnuj dziąsła i skutecznie chroni Twoje zęby przed próchnicą. Produkt zawiera chlorek cetylopirydyny, który przyczynia się do usuwania płytki nazębnej. Fluor zawarty w paście wspomaga regenerację szkliwa i wzmacnia wrażliwe zęby.
Pasta do zębów Crest Pro-Health Sensitive & Enamel Shield to właściwy produkt do pielęgnacji i higieny jamy ustnej dla osób, którym dokuczają wrażliwe zęby. Nie tylko świetnie je wzmacnia, ale także chroni szkliwo podczas wykonywania codziennych czynności, jak mycie zębów, jedzenie lub picie
Wrażliwe zęby? Nigdy więcej!
Zapraszamy również do zapoznania się ze wpisem pt. Zdrowe i białe zęby — kilka wskazówek.
Piękny i zdrowy uśmiech to wizytówka człowieka. W końcu uśmiechamy się i rozmawiamy niemal każdego dnia! Ważne jest, aby dobrze czuć się ze sobą i ze swoim uśmiechem. Niezadowalający nas stan uzębienia znacząco ogranicza pewność siebie i utrudnia funkcjonowanie na co dzień. Warto też pamiętać o bolesnych powikłaniach, jakie mogą wystąpić w związku ze złym stanem zębów.
Miłej lektury!