logo paski wybielające
Sugerowane produkty
wykałaczki oral b
Promocja
{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Niciowykałaczki Oral-B Icy Cool Mint 30 szt.
9,99 
sterylizator uv
Promocja
{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Sterylizator Szczoteczek UV
89,99 
Feelo Perio Chlorhexidine - Nić dentystyczna do zębów na krwawiące dziąsła z chlorheksydyną 25 m_2
Promocja
{{ reviewsTotal }} Review
{{ reviewsTotal }} Reviews
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Nić Dentystyczna na stany zapalne dziąseł Feelo 25 m
14,99 

Świąteczna promocja - 15% na wszystko

z kodem CHRISTMAS15

*promocje nie łączą się
:
00
:
00
:
00

Co lubią zęby? 7 produktów, które są zdrowe dla zębów

Co lubią zęby, jaki jest wpływ diety na zęby, co jest dla nich dobre, jak dbać o dziąsła, jak wzmocnić kruche zęby? Być może nasz artykuł okaże się pomocny w znalezieniu odpowiedzi na te nurtujące pytania. Zapraszamy!

Dieta ma bardzo istotny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Właśnie dlatego należy pamiętać o dostarczaniu zębom składników potrzebnych do ich prawidłowego funkcjonowania. Higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty to podstawa, ale nie możemy zapominać również o diecie dla zębów. 

Wpływ diety na zęby

Produkty, które spożywamy mają duży wpływ na kondycję zębów i tkanek przyzębnych. Świadome komponowanie diety pozwala na dostarczenie organizmowi wszystkich ważnych elementów, koniecznych do prawidłowego funkcjonowania.

Niedostarczanie zębom wymaganych składników budulcowych często osłabia je i czyni bardziej kruchymi.

Natomiast spożywanie szkodliwych produktów sprawia, że zęby przebarwiają się, kruszeją i zyskują tendencję do próchnienia i namnażania się w ich otoczeniu bakterii.

Zdrowe, silne zęby potrzebują przede wszystkim wapnia, fosforu, magnezu i witamin C, D i K. 

Co zatem powinniśmy jeść?

Jak wzmocnić kruche zęby? Witamina D na ratunek!

Z kruchością zębów boryka się wiele osób. Powodują ją kwasy znajdujące się w pożywieniu, które sprawiają, że warstwa szkliwa pokrywającego ząb zmniejsza się i staje się cieńsza. W niektórych przypadkach stwierdzana jest kwasowa erozja szkliwa, kiedy to zęby zaczynają się kruszyć, a ich krawędzie są cienkie i postrzępione.

Kruszenie się zębów może być związane również z niedoborem podstawowych składników budulcowych i witamin. Witamina D jest odpowiedzialna za regulowanie poziomu wapnia w ciele, za twardość i prawidłową remineralizację szkliwa, dlatego też należy dbać o jej dostarczanie. 

Witamina D dla zębów

Aby wspomóc swoje zęby, w swojej diecie korzystaj z takich produktów jak grzyby (borowik, kurki), masło, tran, tłuste ryby (łosoś, tuńczyk). Nie możemy zapominać również o największym źródle witaminy D — słońcu!  Pół godziny w słońcu w południe pozwala dostarczyć tyle witaminy D, jak po zażyciu od 10 do 20 tysięcy jednostek!
(źródło: Badanie z 2010 roku, opublikowane w „The Journal of Investigate Dermatology”)

Jak dbać o dziąsła? Witamina C i A!

W naszych dietach nie powinno również zabraknąć witamin C i A. Witamina C sprawia, że naczynia krwionośne są mocniejsze i bardziej ożywione, tym samym zapobiegając ich krwawieniu i odsłanianiu się szyjek zębowych. 

Sygnały, że w organizmie człowieka jest zbyt mało witaminy C, zwanej inaczej kwasem askorbinowym to między innymi osłabienie naczyń krwionośnych, obrzęki stawów, spowolnione gojenie się ran, spadek odporności organizmu, krwawienie dziąseł, wypadanie zębów, przesuszona skóra. 

Źródłem witaminy C są: acerola, dzika róża, cytrusy, kiwi, truskawki, czarne porzeczki, papaja, papryka, jarmuż, brokuł, brukselka, natka pietruszki, kapusta, kalarepa.

Witamina A

Kojarzona jest przede wszystkim ze swojego pozytywnego wpływu na funkcjonowanie wzroku. Pełni ona jednak wiele istotnych funkcji w organizmie, a w kwestii zdrowia zębów, wspiera ona pracę ślinianek. Wytwarzanie odpowiedniej ilości śliny pomaga utrzymać prawidłową florę bakteryjną w jamie ustnej, co zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy.

Sygnałem niedoboru witaminy A w ciele jest między innymi wypadanie i łamliwość włosów, wysychanie spojówki i rogówki oka, wolno rosnące włosy i paznokcie, nadmierne rogowacenie skóry.

Źródła witaminy A to: szpinak, marchew, żółty ser, jajka, ryby, wiśnie, brzoskwinie, morele, arbuzy, śliwki, pomarańcze, melony.

Nabiał, a zdrowe zęby

Przetwory mleczne, takie jak jogurty czy kefiry dostarczają zębom wapń, czyli jeden z najważniejszych budulcowych składników zębów. Wapń nadaje zębom twardość i odżywia tkanki. Chroni również szkliwo i przyspiesza jego remineralizację.

Poza jogurtem i kefirem, innymi źródłami wapnia są między innymi mleka krowie, mleka sojowe, serki sojowe, soki owocowe, ryby z puszki, fasola, soja, szpinak. Warto dodać, że wapń najlepiej przenika do organizmu przyjmowany w formie nabiału.

Fosfor — główny budulec dla zębów

Fosfor, podobnie jak wapń, jest głównym składnikiem budującym zęby i kości i niezwykle ważnym komponentem dla całego organizmu. Pozwala utrzymać zęby i dziąsła w dobrej kondycji oraz zmniejsza odczuwanie bólu w stawach.

Fosfor jest składnikiem dosyć powszechnie występującym w wielu produktach, dlatego jego niedobór zdarza się często. Jednak niedobór tego składnika powoduje zaburzenie występowania niemal wszystkich komórek organizmu, objawiające się osłabieniem, brakiem apetytu, bólami kończyn, osłabienie kośćca, krzywicą, odwapnieniem kości. 

Jak już wcześniej wspominaliśmy, fosfor jest dosyć powszechnie spotykany w codziennej diecie, jednak czujność powinny zachować osoby, które często spożywają alkohol, zażywają leki zobojętniające kwas żołądkowy, borykają się ze schorzeniami wątroby lub mają nadczynność gruczołów przytarczycznych.

Fosfor występuje w produktach białkowych (mięso, ryby, owoce morza, nabiał, soja, jajka, strączki, w orzechach, pestkach dyni i słonecznika). Fosfor zawierają również produkty o wysokim stopniu przetworzenia, takie jak cola, skondensowane mleko, czy serki topione.

Suplementy, czyli coś, co lubią zęby!

Wpływ diety na zęby jest ogromny. Właśnie dlatego osoby cierpiące na niedobór pewnych składników lub te, które w codziennej diecie mają problem z dostarczeniem sobie odpowiedniej ilości składników mogą skorzystać z różnego rodzaju suplementów diety. Budowa zębów jest bardzo zbliżona do budowy kości, dlatego suplementy do kości pomogą zadbać również o zdrowie zębów. 

Poza różnego rodzaju tabletkami można też skorzystać z fluorowych past do zębów, takich jak na przykład dostępna u nas Kin B5 z cynkiem i fluorem.

Dobrym uzupełnieniem diety i codziennej higieny jamy ustnej jest również stosowanie płynów do higieny jamy ustnej, które pozwalają odświeżyć oddech, zęby, działają przeciwbakteryjnie i zapobiegają powstawaniu próchnicy. 

Może Cię zainteresować

Uśmiechnięty mężczyzna trzymający paski wybielające
Czy paski wybielające są skuteczne?
uśmiechnięta kobieta z liśćmi we włosach
Zadbaj o piękny uśmiech - jesienny przegląd past do zębów
uśmiechnięta kobieta trzymająca pasek wybielający
Jakie paski wybielające wybrać? Top 3 w naszym sklepie!
kobieta wskazująca na swój piękny uśmiech
Czy osoby z nadwrażliwością mogą wybielać zęby?