Pasta do zębów i jej zmieniająca się formuła na przestrzeni wieków

On:

Już w czasach starożytnych ludzie dbali o właściwą higienę jamy ustnej. Wówczas do zębów stosowano składniki ogólnie dostępne takie jak pumeks w postaci proszku, liście mięty, ziarna pieprzu, soli oraz octu. Przygotowaną papkę rozprowadzano na zębach z pomocą gałązek. Z czasem taka pasta do zębów została wzbogacona o amoniak, mający właściwości wybielające, a pozyskiwany był on z moczu. Przez lata, aż do XIX wieku była on udoskonalana różnymi kontrowersyjnymi składnikami – ałun, popiół ze spalonych części zwierząt, kredę, cegłę lub mątwy. To tylko przykładowe dziwne komponenty pasty do zębów, jakie ludzie dodawali na przestrzeni stuleci. Pierwszy produkt do higieny jamy ustnej z prawdziwego zdarzenia stworzył niemiecki farmaceuta Ottomar von Mayenburg. Stworzył on pierwszą profesjonalną pastę do zębów zwaną Clorodon. W późniejszych latach dodawano do masy także sodę oczyszczoną, fluor oraz nadtlenek wodoru. Obecnie pasta do zębów ma dwojaką konsystencję – żelu, papki – a w zależności od problemów, także różne zastosowanie. W sklepach znajdziemy produkty odświeżające oddech, na nadwrażliwość, wybielające, wzmacniające szkliwo, przeciwpróchnicze. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego paski-wybielajace.com zawierającego bogaty asortyment produktów do higieny jamy ustnej, w tym leczniczo – wybielające pasty do zębów.

Pasta do zębów, a rola fluoru

Rolą pasty do zębów jest jak najlepsze oczyszczenie zębów drogą mechaniczną. Dlatego aby dało ono oczekiwane rezultaty potrzebne są skuteczne oraz bezpieczne składniki. Pasta do zębów z fluorem świetnie sprawdza się w profilaktyce oraz leczeniu różnego typu problemów, jak chociażby nadwrażliwość. Bakterie bytujące w jamie ustnej wydzielają kwasy, które są produktem ich metabolizmu, a z kolei one oddziałują negatywnie na tkanki naszych zębów, wywołując ubytki próchnicowe. Dodatek fluoru pozwala je odbudować i wzmocnić szkliwo. Na jego powierzchni zachodzi reakcja wymiany jonów wodorotlenowych. W rezultacie główny budulec szkliwa, jakim jest hydroksyapatyt jest zamieniony na flouroapatyt. Jego zaletą jest to, że słabo rozpuszcza się w kwasach. Pasta do zębów z dodatkiem fluoru skutecznie wzmacnia szkliwo oraz chroni je przed powstawaniem próchnicy, która jest jedną z najczęściej występujących chorób jamy ustnej. Związek ten bardzo dobrze wpływa na remineralizację szkliwa, czyli odbudowę utraconych minerałów, a także skutecznie hamuje namnażanie się bakterii. Systematyczne szczotkowanie pastą do zębów z fluorem pozwala na stałą naprawę struktury szkliwa.

Pasta do zębów do wrażliwej zębiny

Nadwrażliwość zębiny jest bardzo często występującym problemem, z którym boryka się coraz więcej osób. Odsłonięte kanaliki zębinowe są bardzo wrażliwe, a przy jedzeniu lub piciu powodują silny ból i dyskomfort. Dlatego przy tego typu problemach najlepiej stosować pastę do zębów dedykowaną właśnie nadwrażliwości. Działają one poprzez zredukowanie wpływu czynników zewnętrznych, takich jak choroby(częste wymioty lub refluks), kwasy pochodzące z naszej diety, uszkodzenia mechaniczne wywołane niewłaściwym szczotkowaniem, na zmniejszenie podrażnień zakończeń nerwowych. Pasta do zębów zawierająca azotan potasu doskonale łagodzi nadwrażliwość zębiny.

Komentarze

Zostaw swój komentarz